Nepovinná očkování

Nepovinná, nadstandardní očkování, která nejsou hrazena zdravotními pojišťovnami. Rodiče hradí cenu očkovací látky + poplatek za očkování 100 Kč.

Pneumokok:Očkování proti invazivním onemocněním způsobeným Pneumokoky (bakterie Streptococcus pneumonie způsobuje těžce probíhající záněty plic, záněty mozkových blan a středouší). Určeno pro děti od 2 měsíců věku ve schématu 2+1 (2. dávka za 2 měsíce, 3.dávka nejdříve 6 měsíců po 2.dávce). Pro nedonošené děti (porozené před 37. gestačním týdnem) zůstává očkovací schéma 3+1. V současné době jsou u nás registrovány dvě očkovací látky: SYNFLORIX - vakcina proti 10 typům pneumokoka, ta je v případě, že 2.dávka je podána do 7. měsíce věku, plně hrazena (příbalový leták) a PREVENAR 13 - vakcina proti 13 typům pneumokoka – rodiče doplácí 420 Kč na dávku. (příbalový leták). Děti starší šesti měsíců se mohou nechat očkovat za plnou cenu očkovací látky.

HPV (rakovina děložního čípku):
Očkování proti rakovině děložního čípku (vyvolavatelem je lidský papillomavirus - HPV) se doporučuje provést před zahájením pohlavního života, kdy je jeho účinnost nejvyšší. Nejvhodnější období je 13 – 14 let, optimálně do 15 let. U dětí do 15 let se vytváří nejvyšší hladiny protilátek a účinnost vakcíny je proto nejlepší. Před zahájením pohlavního života máme také nejvyšší jistou maximální účinnosti vakcíny. Schéma u všech dostupných očkovacích látek je dvoudávkové, je nutné podat obě dávky během jednoho roku, nejlépe ve schématu 0-6 měsíců (Gardasil 9 doplatek 1900,- Kč na dávku, Gardasil doplatek 280,- Kč na dávku, Cervarix - bez doplatku). Očkování Gardasil 9 a Gardasil chrání navíc před genitálními bradavicemi.
SilgardCervarix (mezi 13-14 rokem hrazeno státem, ostatní věkové kategorie cca 2500 Kč – celkem 3 dávky)

Rotaviry:
Rotavirové gastroenteritidy (průjmová onemocnění často provázená zvracením a horečkami) je možné preventivně omezit díky novým očkovacím látkám. V případě zájmu lze použít pro všechny děti, ale pouze nejpozději do 5 měsíců, kdy je potřebné podat celé schéma této očkovací látky. Očkování je možné zahájit od 6. týdne u dětí, které nebyly očkované proti TBC (u těchto dětí až od 9. týdne). Toto očkování se podává rovnou do úst dítěte bez nutnosti aplikace injekce. Jedná se o perorální očkovací látku, která se podle zvolené vakcíny aplikuje minimálně ve 2 dávkách v intervalu 1-2 měsíců.
RotarixRotateq,... aktuální cenu sdělíme v ordinaci

Meningokok:

Proti meningokokovým nákazám je možné očkovat s ohledem na riziko tohoto onemocnění jednak vakcínou proti meningokoku typu C, kde se první dávka doporučuje podat před nástupem dítěte do kolektivu. Přeočkování je vhodné provést za 10 let, tedy před obdobím, kdy výskyt tohoto onemocnění ve věkové kategorii 15-19 let opět stoupá. Nově je možné použít také kombinovanou očkovací látku proti meningokoku typu A, C, Y, W 135. Tato vakcína je zvlášť vhodná při cestách do zahraničí.

Neisvac C (meningokok typu C,... cca 900 Kč)
Menveo (meningokok typu A,C,W135,Y,... cca 1400 Kč)
Nimenrix (meningokok typu A,C,W135,Y,... cca 1400 Kč)

Hepatitida (žloutenka) A:
V poslední době stoupá zájem o toto očkování. Populace našich předškolních dětí není proti této nemoci prakticky vůbec chráněná, poslední větší epidemie byla v ČR v období 70. let. V posledních letech vzhledem k opakovaným povodním a migraci se objevil opět zvýšený výskyt tohoto onemocnění. Ve větším riziku jsou především předškolní děti, zvlášť vhodné je doplnit toto očkování před nástupem do kolektivu, před plánovanou cestou s dítětem na zahraniční dovolenou. Vhodné období je od dvou let. Aplikují se dvě dávky v intervalu 12 měsíců, dále již není nutné přeočkovávat.
Havrix A (cena jedné dávky cca 800 Kč – celkem 2 dávky)

Hepatitida (žloutenka) A+B:Očkování kombinovanou vakcínou proti žloutence typu A + B – vakcínou TWINRIX. Očkovací schéma se skládá ze 3 dávek. Orientační cena do 15 let 1100Kč, nad 15 let 1 700 Kč za dávku. (příbalový leták).

Plané neštovice:
Na trhu dostupná očkovací látka proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím a planým neštovicím ( Priorix Tetra). Aplikují se dvě dávky místo povinného očkování pouze proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, není tedy nutné dávat další injekce, chceme-li dítě chránit i proti planým neštovicím. Dítě je tak chráněno již v době, kdy se s tímto onemocněním v dětském kolektivu může kdykoliv setkat. Dvoudávkové schéma proti planým neštovicím je dnes již doporučováno i pro samostatné očkování (vakcína Varilrix).
Cena jedné dávky Priorix Tetra cca 1600 Kč – celkem 2 dávky
Cena jedné dávky Varilrix cca 1400 Kč – celkem 2 dávky

Klíšťová encefalitida:
Očkování proti klíšťové encefalitidě je doporučováno zpravidla u dětí od 5-ti let, individuálně lze podat i dříve, ale výskyt tohoto onemocnění v nižších věkových kategoriích je minimální. Výskyt klíšťové encefalitidy celorepublikově stoupá a přesouvá se i do vyšších nadmořských poloh. Je nutné zvážit individuální epidemiologická rizika. Používané vakcíny se aplikují v základním 3- dávkovém schématu, první dvě dávky za 1-3 měsíce, třetí za rok. První přeočkování je po 3 letech a každé další za 5 let.
Cena jedné dávky (FSME-IMMUNEncepur) 800 Kč.

Tuberkulóza:

Očkování provádí u indikovaných dětí kalmetizační středisko KALP Pardubice nebo Hradec Králové dle dostupnnosti vakcíny po vydání doporučení na středisku. Vhodná doba po narození do 6ti týdnů věku u indikovaných, poté od 6.měsíce věku po aplikaci základního očkování Hexavakcínou. Nejdříve se do předloktí aplikuje Mantoux II test( pondělí), poté za 3 dny (čtvrtek) se při negativním výsledku provede očkování do levého ramínka. Na žádost rodičů není dostupné.

Chřipka:
Očkování je přednostně vhodné pro děti, které trpí závažnými chronickými onemocněními dýchacích cest, ledvin, srdce, střeva, cukrovkou(v těchto případech je plně hrazené). Očkování je možné preventivně nabídnout i zdravým dětem zvláště sourozencům chronicky nemocných dětí, za nejvhodnější období se považuje doba před výskytem tohoto onemocnění, což bývá zpravidla v podzimních měsících (od září). Nejmenší děti, které nebyly dosud očkované by měly dostat 2 dávky v intervalu cca 6-ti týdnů až 2 měsíců, ostatní pouze 1edna dávka. Cena jedné dávky cca 350 Kč.